Aktualności

Ciemiernik biały (Helleborus niger)

Dodano: 22 stycznia 2025
Fot. wikipedia

Zimą, kiedy większość roślin jezcze śpi, ciemierniki ( Helleborus L) z rodziny jaskrowatych  (  Ranunculaceae) nie myślą o zimowym odpoczynku. W zależności od gatunku i  odmiany ciemierniki mogą kwitnąć od grudnia do maja. Kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach. Występują w różnych kolorach: od białego poprzez różowy, ciemnoczerwony, aż do prawie czarnego (bardzo ciemno-bordowego).

Ciemiernik biały (Helleborus niger) – wytwarza duże (do 8cm średnicy) kwiaty o białej barwie. W krajach zachodnich kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia, w Polsce później. Zakwita w styczniu lub w lutym, a kwitnienie może utrzymywać się do kwietnia. Wytwarza efektowne, dłoniastozłożone liście. Osiąga 20-30cm wysokości.

Warto zaprosić do swojego ogrodu ciemierniki, to świetna propozycja na pierwszy plan rabat. Ciemiernik biały warto sadzić wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. W drugiej części zimy zachwyci obfitością kwitnienia. Ta wyjątkowo wdzięczna roślina nie jest bardzo wymagająca w uprawie, jednak warto pamiętać o kilku rzeczach, które sprzyjają jej pielęgnacji. Przede wszystkim stanowisko: musi być cieniste lub ewentualnie półcieniste. Ciemiernik nie lubi dużej ekspozycji na słońce, warto więc zadbać, żeby był przed nim dostatecznie osłonięty. Dobrze odnajdzie się w cieniu drzew, w zacienionych rabatach. Gleba wokół ciemiernika musi być stale wilgotna. Ciemiernik nie przepada też za wiatrem, dlatego można go delikatnie osłonić. Podłoże najlepsze będzie mocno przepuszczalne, żyzne, z dużą zawartością wapnia.

Można go sadzić cały rok, pod warunkiem, że ziemia nie jest zbyt zmarznięta, pamiętajmy, że ciemiernik nie lubi być przesadzany. Jego system korzeniowy jest bardzo wrażliwy, jakiekolwiek próby ingerencji mogą mocno uszkodzić roślinę

Ta mało wymagająca, długowieczna roślina może rosnąć w jednym miejscu nawet 10 lat. Ciemiernik uwielbia być nawożony! Nie jest to jednak konieczne. Warto jednak dwa razy w  roku wspomóc go  nawozem mineralnym, mączką kostną lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Pierwszą dawkę należy podać wczesną wiosną po okresie kwitnienia, drugą natomiast już pod koniec lata, kiedy na łodygach pojawią się pierwsze pączki jesiennych kwiatów. Młode  rośliny potrzebują być stale podlewane, natomiast starsze okazy bez problemu wytrzymają bez podlewania przez większość roku.

Istnieją dwa sposoby rozmnażania ciemiernika. Rozmnażanie z nasion to najprostszy sposób na otrzymanie nowych roślin. W okresie od maja do czerwca należy zebrać nasiona, następnie niezwłocznie po zbiorze wysiać je do doniczek lub bezpośrednio do gruntu. Jeśli wybierzemy opcję z doniczką, warto, aby była zagłębiona w gruncie. Siewki ciemiernika pojawią się dopiero w następnym roku na wiosnę. Kwiatów można się spodziewać po 3-4 latach. Do rozmnażanie przez podział.  najlepiej wybrać okres po kwitnieniu (maj) lub wtedy, kiedy młode liście będą już wystarczająco duże i silne (sierpień-wrzesień). Warto znaleźć najmocniej rozrośnięte kępy. Po podzieleniu każda część powinna mieć co najmniej 3 pączki i kilka liści. Tak rozdzielone sadzonki najpierw warto wsadzić do donicy, następnie dopiero w następnym roku przenieść do gruntu, na docelowe miejsce. Nie jest konieczne regularne przycinanie ciemiernika, jednak warto pamiętać, że ten zabieg uchroni roślinę przed niebezpiecznymi chorobami grzybowymi. Pod koniec okresu kwitnienia należy pamiętać, aby regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. W  przypadku ciemiernika cuchnącego, po przekwitnięciu należy usunąć całe łodygi.

 

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl