Aktualności

Część ogródków działkowych do likwidacji? Ministerstwo Rozwoju dementuje

Dodano: 26 stycznia 2024
Czy grozi nam likwidacja części Rodzinnych Ogródków Działkowych? Do końca 2024 roku gminy muszą uchwalić tzw. plany ogólne - w ramach reformy przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego. Wśród działkowców pojawiły się obawy, że może to doprowadzić do likwidacji części ogrodów działkowych.
 
Do końca 2024 roku gminy muszą uchwalić tzw. plany ogólne - w ramach reformy przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego.
 
Wśród działkowców pojawiły się obawy, że może to doprowadzić do likwidacji części ogrodów działkowych.
 
Choć Ministerstwo Rozwoju i Technologii dementuje, posłanka Polski 2050 zapowiada przyjrzenie się sprawie w ramach Komisji Rozwoju.
 
Co zakładają plany ogólne reformy przepisów dot. zagospodarowania przestrzennego?
 
Plany ogólne gmin zakładają m.in. wprowadzenie tzw. stref planistycznych. Przepisy przewidują możliwość stworzenia trzynastu rodzajów takich stref, a Rodzinne Ogródki Działkowe zostały wyszczególnione w trzech z nich. Pojawiły się głosy, że to za mało. - Jeżeli obszar, na którym zlokalizowany jest ogród nie będzie dopuszczał możliwości wprowadzenia ogrodów do planów miejscowych, to po uchwaleniu Planu Ogólnego nie będzie możliwości ujawnienia w planach miejscowych ogrodu działkowego - tłumaczy Bartłomiej Piech.
 
Dodaje, że taka sytuacja stanowić będzie przesłankę do likwidacji ogródków na cele przewidziane w planie zagospodarowania. Sprawą zajęła się posłanka Polski 2050, Barbara Oliwiecka. - Działkowcy boją się, że na mocy nowych przepisów nie wszystkie ogródki działkowe zostały należycie zabezpieczone. Istnieje grupa ogródków, która jest potencjalnie zagrożona. (...) Rozporządzenie wykonawcze rodzi pewne wątpliwości i moim zdaniem wymaga uściślenia i uzupełnienia - przyznaje.
 
Jak sprawę komentuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii?
 
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii uspokajają. - Dementuję informacje, że resort chce likwidować ogródki działkowe. (...) Wręcz przeciwnie. Chcemy wspierać działkowców i dbać o to, żeby wszelkie zmiany polityki przestrzennej uwzględniały ich potrzeby - precyzuje wiceminister, Jacek Tomczak. Dodaje, że ogrody chronione są zapisami ustawy obowiązującej dotychczas. Barbara Oliwiecka zwraca jednak uwagę, że swoje wątpliwości zgłaszają również urbaniści i samorządowcy. - Komisja Rozwoju na pewno będzie poruszać ten temat - podkreśla.
 
 
 
Audycja: "Sygnały dnia"
 
Karolina Rożej
 
Źródło: jedynka.polskieradio.pl
 
 
 

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl