Aktualności
Czytajcie "działkowca"
Zbliża się jesień i czas intensywnych prac na działce związanych m.in. z posezonowymi porządkami, likwidacją niektórych upraw czy nowymi nasadzeniami. Warto przy tym dobrze przemyśleć i rozplanować prace, aby ze wszystkim zdążyć i nie zostawiać niczego na później. Z pomocą przychodzi jak zwykle najnowszy, wrześniowy numer „działkowca”, który właśnie pojawił się w sprzedaży. Oprócz aktualnych porad i przypomnień ogrodniczych, znaleźć w nim można wiele inspiracji dotyczących zagospodarowania działki, prezentacje atrakcyjnych roślin i możliwości ich zastosowań. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:
● Działka u schyłku lata z pewnością nie musi być monotonna i pozbawiona koloru, wręcz przeciwnie, za sprawą wielu kwitnących w tym czasie bylin, może wciąż tętnić życiem. Dzięki temu rabaty mogą być nasycone kolorami i dodawać nam energii, tak często potrzebnej, gdy lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Jakie gatunki mogą pełnić taką rolę? Przedstawiamy zarówno te niezawodne, sprawdzone, jak również te mniej znane jak np. sadźce czy driakwie!
● Żywopłoty z iglaków mają wiele zalet, tworzą jednolitą, efektowną ścianę zieleni, stanowią dobrą osłonę również zimą, a także wymagają niewiele pielęgnacji. Czy wiecie, że kluczem do sukcesu w ich uprawie jest dobór odpowiedniego gatunku i odmiany?
● Zimowity i krokusy to niezawodne elementy jesiennych rabat, czasami jednak bywają mylone. Jak je odróżniać? Gdzie je sadzić i jak uprawiać?
● Jesień to znakomita pora na zakładanie ogródka wrzosowego. Jak przygotować glebę i zaprojektować małe wrzosowisko? Co warto w nim posadzić?
● Dobrą propozycją do obsadzania wrzosowiska są szczególnie urokliwe wrzosy o pełnych kwiatach. Poznajcie najpiękniejsze odmiany. Warto je mieć!
● Co zrobić, aby rabata bylinowa w czasie wegetacji nie miała pustych miejsc i stanowiła spójną kompozycję? Ciekawym rozwiązaniem jest posadzenie odpowiednio dobranych roślin wypełniających, które swoim sposobem wzrostu i pokrojem nie będą stanowić konkurencji dla głównych gatunków
● Trwa moda na rośliny lecznicze i jednocześnie ozdobne. W gronie roślin poprawiających odporność, trawienie czy uspokajających, są liczne gatunki i odmiany, które mają szczególe walory dekoracyjne, nie tracąc przy tym swych wartości leczniczych i przyprawowych! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl
● Aranżacje skalne chętnie uzupełniamy nowymi roślinami. Niestety, taki wybór często bywa przypadkowy, a uzyskany efekt mija się z celem. Jak dobrze to zrobić, aby gatunki i odmiany naturalnie się uzupełniały i tworzyły razem harmonijną całość?
● Jak efektownie (i zgodnie z przepisami) zagospodarować miejsce przy ogrodzeniu, które jest często niedocenianym elementem działki?
● Przy urządzaniu działki warto sięgnąć po nowoczesne materiały, które często mają bardzo dobrą jakość i mogą być nawet tańsze i trwalsze od tych tradycyjnych! Kamień z betonu, szkło z pleksi, sztachety z kompozytu – to tylko niektóre z możliwości uzyskania znakomitych imitacji. Które z nich warto wybrać? Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl
● Modernizacja działki w wielu wypadkach wymaga to podjęcia decyzji o karczowaniu starych, zaniedbanych, chorych lub zbyt rozrośniętych drzew i krzewów. Jak to zrobić sprawnie i bezpiecznie, nie naruszając przy okazji... prawa?
● Wiśnie, obok jabłoni, to jedne z najczęściej uprawianych na działkach drzew owocowych. Jak je uprawiać? Jak dobierać podkładki? Które z najnowszych odmian warte są polecenia?
● Borówka wysoka staje się bardzo popularna i coraz chętniej uprawiana jest na działkach. Jednak zdarzają się niepowodzenia. Z czego one wynikają i jak można uniknąć najczęstszych błędów w uprawie tej rośliny?
● Koniec lata to dobra pora aby pomyśleć o wieloletnich warzywach cebulowych, które wysadzone teraz, będą plonować już od wczesnej wiosny! Jakie to gatunki i jak z nimi postępować?
● Jesień to doskonała pora na zakup i sadzenie róż. Ceny są wówczas najniższe, a wybór – największy. Bardzo ważne jest przy tym, aby przy zakupie nie kierować się jedynie wyglądem ładnego opakowania, ale spojrzeć na jakość roślin. Jak je właściwie ocenić, jak np. odróżnić krzewy klasy A i B?
● Czy warto siać byliny? Dość często rezygnujemy z wysiewów tych roślin, sądząc, że łatwiej jest nabyć gotowe okazy w pojemnikach. Są jednak gatunki, które kiełkują łatwo i szybko. Może więc warto spróbować?
● Jesienią gryzonie szukają często schronienia na działkach, powodując niejednokrotnie znaczne szkody. Co zrobić aby je odstraszyć? Jak się ich pozbyć?
● Rumianek to cenne zioło, które powinno być w każdej domowej apteczce. Czy wiecie, że można go wysiewać już teraz, aby uzyskać równomierne wschody i wcześniejsze zbiory?
● Problem z zagospodarowaniem nadmiaru jabłek z działki zdarza się dość często. Nie każdy jednak wie, że znakomitym sposobem na ich spożytkowanie może być przygotowanie napoju cydrowego – mało u nas popularnego, a bardzo smacznego. Dowiedzcie się jak prosto go zrobić!
Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko we wrześniowym „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!
My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!
Źródło: www.pzd.pl
Komunikat
Zobacz więcej
Wydawnictwo
PORADY PRAWNE
w Okręgu Podkarpackim PZD w Rzeszowie
dla
członków organów w ROD oraz działkowców
odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 13.30 do 15.00
tel. 17/8543552
e-mail: poradyprawne@podkarpacki.pzd.pl
- OZ Toruńsko – Włocławski PZD w Toruniu
- OZ PZD w Szczecinie
- OZ PZD w Poznaniu
- OZ PZD w Bydgoszczy
- OZ Śląski PZD w Katowicach
- OZ Mazowiecki PZD w Warszawie
- OZ PZD w Gdańsku
- OZ PZD w Kaliszu
- OZ PZD w Lublinie
- OZ PZD w Legnicy
- OZ Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie
- OZ Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju
- OZ PZD w Zielonej Górze
- OZ PZD we Wrocławiu
- OZ PZD w Pile
- OZ Małopolski PZD w Krakowie
- OZ PZD w Elblągu
- OZ PZD w Częstochowie
- OZ PZD w Łodzi
- OZ PZD w Koszalinie
- OZ PZD w Opolu
- OZ Podlaski PZD w Białymstoku
- OZ Świętokrzyski w Kielcach
- OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim
- OZ PZD w Słupsku