Aktualności

Dzień Poisencji - Gwiazdy betlejemskiej

Dodano: 12 grudnia 2023
Fot. pixabay

Dzisiaj 12 grudnia jest dniem Poinsecji, rośliny powszechnie nazywanej gwiazdą betlejemską. W tym dniu na całym świecie wręcza się ją bliskim oraz przyjaciołom, aby sprawić im miłą niespodziankę i dać powód do radości. Data święta to nie przypadek - 12-go grudnia zmarł Joel Poinsett, pierwszy ambasador USA w Meksyku, dyplomata i miłośnik roślin, który około 200 lat temu sprowadził gwiazdę betlejemską do Stanów Zjednoczonych. To właśnie na jego cześć nazwano roślinę i ustanowiono w połowie XIX wieku Dzień Poinsecji.

Poinsecje występują w różnorodnej palecie kolorystycznej, różnych kształtach i wielkościach. Najbardziej popularna jest czerwona poinsecja, ale coraz większym powodzeniem cieszą się również kremowe oraz różowe odmiany.

Odpowiem na kilka pytań, aby zakup i uprawa gwiazdy betlejemskiej był sukcesem:

1. Zakup gwiazdy betlejemskiej- gdzie?

Poinsecję kupujemy w kwiaciarni, lub w punkcie gdzie roślina nie uległa wychłodzeniu, zmarznięciu. Zmarznięta sadzonka szybko zgubi liście.

 

2. Jak chronimy poinsecję przed mrozem?

Nawet jeśli przenosimy roślinę kilka kroków do samochodu lub autobusu zadbajmy by była dobrze zapakowana w papier. W domu pozostawmy ją na jakiś czas w okryciu papierowym, by powoli przyzwyczaiła się do zmiany temperatury.


3. Jak wybrać stanowisko w domu dla gwiazdy betlejemskiej?

Jest to roślina, która lubi światło, dlatego w mieszkaniu ustawmy naszą gwiazdę na parapecie, a jeśli ma zdobić stół, musimy sprawić, by docierało do niej jak najwięcej światła.

 

4. Jaka temperatura odpowiednia dla poinsecji?

Najbardziej odpowiada jej temperatura 18-22 st. C, powinniśmy też chronić roślinę przed zimnymi podmuchami z otwartego okna, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie oraz uważajmy na towarzystwo kaloryferów.

 

5. Jak podlewamy poinsecję?

Podłoże w doniczce nie może przeschnąć, bo roślina straci liście. Sprawdzajmy zatem wilgotność palcem, bo nie może być tez zbyt mokre. Najlepiej, gdy jest stale lekko wilgotne.

 

6. Jak nawozimy gwiazdę betlejemska?

Teraz, w okresie jesienno-zimowym roślinę możemy zasilić, ale tylko tzw. nawozem zimowym (zawierającym mało azotu). Nie wytworzy nowych kwiatów, ale dłużej zachowa intensywne kolory. Latem, gdy poinsecja rośnie, stosujemy nawóz dla gatunków kwitnących lub uniwersalny dla domowych.

 

7. Gwiazda betlejemska-najczęściej występujące szkodniki.

Na liściach lub w kwiatostanie mogą pojawiać się mszyce, wełnowce (białe "kłębuszki waty"), tarczniki - na pędach i liściach widać małe tarczki, a roślina jest lepka. W takich wypadkach stosujemy np.  preparaty o systemicznym działaniu (czyli wnikający do tkanek roślinnych). Możemy zastosować też pałeczki, które chronią i zwalczają popularne szkodniki np. SaniumPIN.

 

8. Gwiazda betlejemska po kwitnieniu – jak postępować?

Gdy poinsecja straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. Wiosną gdy roślina będzie intensywnie rosnąć, podlewamy roślinę regularnie i nawozimy odżywką uniwersalną dla gatunków domowych.

 

9. Jak pielęgnujemy poinsecję latem?

Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie nie przyrasta na długość i nadal jest cała zielona. Nadal utrzymujemy stale lekko wilgotne podłoże. Nawozimy odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni.

 

10. Co zrobić by gwiazda betlejemska powtórnie zakwitła?

Jesienią gwiazda betlejemska wytwarza kwiatostany - wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz krótsze dni. Roślina potrzebuje krótkich dni, w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin. Łatwo to zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło z ulicznej lampy -wtedy może nie zakwitnąć, ale aby zakwitła należy od połowy października do połowy listopada, w godzinach 17- 7 rano zapewnić roślinie ciemność. To gwarantuje zawiązanie pąków kwiatowych i wybarwienie kolorowych podkwiatków. Można postawić gwiazdę w pomieszczeniu, gdzie nie zapala się światła, albo przykrywać szczelnie kartonem. Tak traktowana gwiazda betlejemska powinna zakwitnąć na Boże Narodzenie. Dlatego tylko cierpliwi i wytrwali doczekają się ponownego kwitnienia tej rośliny.

W łodygach, liściach oraz korzeniach występują szkodliwe substancje w postaci mleczka. Jednak, by gwiazda betlejemska mogła zaszkodzić naszemu zdrowiu człowiek musiałby zjeść ok. 600 liści lub wypić pół litra soku. 

Jeśli w domu mieszkają zwierzęta lub małe dzieci, gwiazdę betlejemską dla bezpieczeństwa należy eksponować poza ich zasięgiem.

 

Dołącz do miłośników gwiazd betlejemskich i świętuj Dzień Poinsecji, wręczając komuś gwiazdę betlejemską!

M. I. - S.

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl