Aktualności

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)

Dodano: 19 lutego 2025
Fot. wikipedia

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra)  uprawia się głównie w ogrodzie, ale można również w dużych,  głębokich pojemnikach na  balkonie. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Może osiągać 1,5–2 m wysokości. Lukrecję najlepiej umieścić w jasnym miejscu – o dużej ilości światła rozproszonego. Stanowisko powinno być zaciszne, osłonięte od silnego wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne z dużą zawartością wapnia.

Od wiosny do jesieni zaleca się ją dokarmiać nawozami wieloskładnikowymi. jest dość wytrzymała na krótkotrwałe susze, jednak regularne podlewanie dodatnio wpływa na jakość korzeni. W czasie upałów warto ją dodatkowo osłaniać przed zbyt prażącym słońcem. Przed nadejściem mrozów pojemnik zaleca się przenieść do chłodnego pomieszczenia.
Roślinę można rozmnażać z rozłogów.
Lukrecja  wytwarza  ozdobne liście i drobne, motylkowe kwiaty liliowego koloru. Surowcem leczniczym jest silnie rozgałęziony korzeń lukrecji. Pozyskuje się go jesienią lub wiosną 3- 4- letnich egzemplarzy. Przed użyciem korzeń lukrecji należy okorować i wysuszyć. Po wysuszeniu  korzeń przybiera żółtą barwę. Można go dzielić na części lub mielić. Jest kilkudziesięciokrotnie słodszy od cukru. 
Zawarte w korzeniu glukoza, sacharoza i mannitol, odpowiadają za słodki smak surowca. Dzięki glicyryzynie lukrecja wykazuje szereg właściwości zdrowotnych: ma działanie wykrztuśne, sekretolityczne (rozrzedzające wydzieliny), przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, prawdopodobnie przeciwnowotworowe.
 
Korzeń lukrecji pomaga przy różnorakich schorzeniach układu pokarmowego. Przyśpiesza przemianę materii i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Warto stosować go przy problemach z dwunastnicą, wątrobą, wrzodami żołądka, nadwrażliwością jelit i wzdęciami. Działa dobroczynnie na układ oddechowy. Stosowany zewnętrznie przyśpiesza regenerację naskórka i ujędrnia skórę. 
 
Leki z korzenia lukrecji nie powinny być podawane przez dłuższy czas (kilka tygodni), mogą bowiem spowodować wystąpienie skutków ubocznych, takich jak uwodnienie tkanek, obrzęki i zawroty głowy. Lukrecji powinny unikać kobiety w ciąży i matki karmiące.
 
 
W.M.
 
 

Wydawnictwo

Instruktor ogrodnictwa w biurze Okręgu prowadzi 

dyżur telefoniczny w każdą środę, w godzinach: 13.00 - 15.00 

pod numerem telefonu: 17 8543552.

Wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową prosimy również o kontakt mailowy:

ogrodnik@podkarpacki.pzd.pl

Luty 2025

PWŚCPSN
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl