Aktualności

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Dodano: 9 października 2024

 Melisę stosujemy przy stanach lękowych, pobudzeniach nerwowych, rozdrażnieniu, kołataniu serca na tle nerwowym. Warto po nią również sięgnąć, gdy mamy problemy ze snem. Napar z melisy odpręża, rozluźnia, wykazano także, że wpływa pozytywnie na koncentrację. Z uspokajających właściwości melisy lekarskiej można korzystać, nie tylko pijąc napar, ale i stosując olejek z melisy do aromaterapii.

Ale jak i gdzie ją uprawiać?

Melisa lekarska (Melissa officinalis) jest byliną i jak większość ziół lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste oraz przepuszczalną, żyzną glebę o odczynie neutralnym. Podlewanie melisy powinno być umiarkowane – ziemia nie może być przemoczona, ale też nie może przeschnąć. Możemy  uprawiać ją w donicach. Warto pamiętać, że melisa silnie się rozrasta, dlatego wymaga więcej przestrzeni. Można ograniczyć jej rozrost, sadząc ją na przykład w wiadrze bez dna. Wiosną zaleca się przycinanie roślin, co stymuluje wzrost nowych, silnych i zdrowych pędów, dostarczających obfitego materiału zielarskiego. Melisę rozmnaża się z nasion wysiewanych do doniczek wczesną wiosną lub wegetatywnie za pomocą sadzonek zielnych. Sadzonki umieszcza się  na głębokości 5-8 cm, co 10-12 cm, rozstaw rzędów 30-40 cm.

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl