Aktualności

Październikowy „Mój Ogródek” – od 20.09 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Dodano: 23 września 2024

W wydaniu październikowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

Coraz popularniejsze stają się pienne formy krzewów. Mogą to być okazy szczepione na pniu lub prowadzone w specjalny sposób. Warto posadzić na działce takie cuda, bo będą atrakcyjną i bardzo modną ozdobą. W temacie numeru „Na pniu…” znajdziecie informacje o gatunkach i odmianach, które najlepiej nadają się do tworzenia takich form oraz jak je wykorzystywać i pielęgnować. Warto przeczytać.

W numerze czekają na Was ponadto:

Odczarujmy chryzantemy! – Przekonujemy się powoli, że chryzantemy to rośliny nie tylko związane z listopadem i świętem zmarłych. Coraz częściej doceniamy ich urodę. Warto przywrócić im dobre imię, bo mają wiele zalet. Zaskakują różnorodnością barw, wielkością, kształtem kwiatostanów, a także pokrojami i wysokością. Podpowiadamy, jak je pielęgnować i dobierać do aranżacji, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. 

 

Rośliny na dobry początek – Zaczynając przygodę z działką i nie mając większego doświadczenia ogrodniczego, warto sięgać po stosunkowo łatwe w uprawie i niewymagające rośliny. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Prezentujemy gatunki, których uprawa nie będzie kłopotliwa nawet dla początkujących ogrodników. Warto poznać je lepiej! 

 

Problemy z pomidorami w sezonie 2024 – Amatorska uprawa pomidorów gruntowych nie należy do najłatwiejszych, a pogoda w tym sezonie też nie ułatwiała tego zadania. Wyjaśniamy co najczęściej przyczyniało się do niepowodzeń i prezentujemy wskazówki pozwalające osiągnąć zdrowe warzywa.

Warzywne inspiracje cz. 2 kiwano – W ostatnich latach doświadczamy wyraźnych zmian klimatu – wiosna przychodzi wcześniej, lato jest bardzo gorące, a jesień długa i ciepła. Te warunki sprzyjają uprawie mało znanych warzyw wywodzących się z cieplejszych obszarów naszego globu. Ciekawym przykładem takiego egzotycznego gatunku jest kiwano, nazywane ogórkiem kolczastym. Warto w przyszłym roku podjąć się jego uprawy, bo nie jest ona trudna. 

 

Owocowa superżywność cz. 2 – W każdym jadłospisie powinny znaleźć się różne superowoce, bo są bogatym źródłem witamin, przeciwutleniaczy, pektyn i innych ważnych dla zdrowia składników. Działka to idealne miejsce do uprawy roślin sadowniczych o ponadprzeciętnych walorach prozdrowotnych. Roślinami, którymi warto się zainteresować są kolcowój szkarłatny (owoce goji), jeżyna bezkolcowa, świdośliwa olcholistna, dereń jadalny oraz rokitnik zwyczajny. Wyjaśniamy czym wyróżniają się te rośliny oraz jakie walory zdrowotne mają ich owoce.  

Plan na odmłodzenie winorośli – Odmłodzenie oznacza wykonanie tzw. cięcia odmładzającego polegającego go na usunięciu znacznych fragmentów krzewu celem poprawienia jego formy lub ponownego uformowania. Właściwe cięcie odmładzające wykonywane jest na starych, słabnących krzewach, by pobudzić ich funkcje życiowe. Wyjaśniamy, jak zaplanować ten ważny zabieg. 

Plastic fantastic – Dużo mówi się o wszechobecnym w naszym otoczeniu plastiku, zwłaszcza tym najgorszej jakości, który bardzo szybko trafia na śmietnik. Czy w ogóle istnieje plastik, który wart jest wprowadzenia do ogrodu? Jak go rozpoznać? Czy plastik ma jakieś zalety? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule. 

 

Wydawnictwo

Instruktor ogrodnictwa w biurze Okręgu prowadzi 

dyżur telefoniczny w każdą środę, w godzinach: 13.00 - 15.00 

pod numerem telefonu: 17 8543552.

Wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową prosimy również o kontakt mailowy:

ogrodnik@podkarpacki.pzd.pl

Listopad 2024

PWŚCPSN
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl