Aktualności

Prawidłowe prowadzenie inwestycji w ROD, dotacje, pożyczki.

Dodano: 17 października 2024
W nawiązaniu do przeprowadzonych szkoleń z zakresu prawidłowej realizacji inwestycji przypominamy Zarządom ROD o przestrzeganiu zapisów  nowej Uchwały KR PZD  nr 2/XXII/2023 z 15 grudnia 2023r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów.
 
Ważna zmiana to konieczność ogłaszania przetargów w przypadku inwestycji których planowany koszt zadania przekracza kwotę  75 tyś złotych.
 
Kolejna ważna zmiana to konieczność dokumentowania napraw infrastruktury w trybie awaryjnym. Wynika to z Uchwały nr 2/XX/2023 Krajowej Rady PZD z 20 października 2023r. Dokumenty po rozliczeniu naprawy muszą być bezwzględnie dostarczone w terminie 14 dni do OP PZD (protokół awarii, protokół końcowy odbioru, kopie faktur).
 
Przypominamy również o konieczności uzyskania pełnomocnictw na działania w imieniu PZD na kwotę powyżej 15 tyś zł. 
 
Ważnym elementem ułatwiającym realizację zadań są dofinansowania robót poprzez dotacje OP PZD, pożyczki PZD oraz dotacje celowe z urzędów miast i gmin.
 
Aby uzyskać dofinansowanie  z Okręgu lub KZ PZD w wysokości do 30% ( w przypadku budowy nowych domów działkowców nawet  do 40%) należy przedłożyć wniosek z niezbędnymi dokumentami:
 
- wniosek zarządu ROD na Walne Zebranie /konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego* 
 
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego* wraz z określeniem niezbędnej partycypacji działkowców
 
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie wystąpienia z wnioskiem o przyznanie dotacji z funduszu rozwoju ROD
 
- Wniosek Zarządu ROD  o włączenie zadania inwestycyjnego lub remontowego do planu inwestycji i remontów 
 
- Kosztorys ofertowy/ wykonawczy* .
 
W przypadku inwestycji wieloletnich warto zastanowić się o wystąpienie z wnioskiem o pożyczkę do KZ PZD. Pożyczki są oprocentowane zdecydowanie poniżej oprocentowania bankowego, a pozyskane środki pozwalają na zrealizowanie inwestycji w jednym roku i co za tym idzie, ograniczają ryzyko znacznego wzrostu cen - jak przy inwestycjach wieloletnich.
 
Ponadto bardzo ważne jest przestrzeganie gospodarki ściekowej. Każdy ROD, zależnie od wielkości musi posiadać toalety ogólnodostępne ze szczelnymi zbiornikami, podłączone do miejskich urządzeń sanitarnych lub bezodpływowe  z udokumentowaniem odbioru ścieków. 
 
Warto zadbać o to aby budynki znajdujące się na terenie ROD posiadały ubezpieczenia OC. Należy również pamiętać o wykonywaniu przeglądów instalacji elektrycznej przez uprawnionych elektryków. 
 
Opracował Rafał Dziuban – Inspektor ds. inwestycji OP PZD.
 
 

 

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl