Aktualności

Przygotowania przed zimą na działce

Dodano: 17 listopada 2023

Na działkach w Rodzinnych Ogrodach Działkowych większość prac już za nami. Pozostały tylko ostatnie przygotowania do zimowania roślin wrażliwych na mróz, ostatnie prace porządkowe, zabezpieczenie altan działkowych, może siew ozimy marchwi czy pietruszki. Czy po zakończonym sezonie działkowcy odwiedzają działki?

Dlaczego powinniśmy nadal odwiedzać swoje działki. Kilka powodów:

1.  Sprawdzimy czy zabezpieczenie przed mrozem wykonane na roślinach wrażliwych na mróz jest właściwe i pozostało na miejscu.  Jeśli np. zwiał je wiatr, wówczas trzeba je uzupełnić, poprawić.

2. Dokarmimy ptaki  – odwdzięczą się nam później, zjadając szkodniki. Do karmników najlepiej wsypywać specjalne mieszanki nasion dla ptaków zimujących (można je kupić w sklepach zoologicznych, marketach), niełuskane nasiona słonecznika, orzechy, nasiona dyni oraz zawieszać kule z nasionami, słoninę czy jabłka. Nie karmimy ptaków pieczywem, ani jedzeniem zawierającym sól ani też spleśniałym, zepsutym.

3. Zbierzemy warzywa niewrażliwe na mróz, np. kapusta brukselka, jarmuż po przemarznięciu stają się smaczniejsze. Jeśli zdecydowaliśmy się na uprawę roszponki, która jest odporna na mróz i można ją zostawić w gruncie przez cały sezon zimowy. Na kilka dni przed planowanym zbiorem rośliny warto przykryć, tak by nie docierało do niej światło, co poprawia smak roszponki. Do odpornych na mróz należy również szczaw, szczypiorek, skorzonera, a także czosnek, które możemy zbierać do spożycia przy okazji odwiedzin, spaceru na działkę.

4. Pobielimy pnie i grubsze konary drzew owocowych, aby nie nagrzewały się mocno w dzień przy mroźnej słonecznej pogodzie i nie pękały – tak się dzieje, gdy tego zabiegu nie wykonamy. Dlatego późną jesienią (następnie powtórzyć bliżej wiosny) wykonamy zabieg bielenia, a odwiedzając działkę zauważymy gdy konieczne jest powtórzenie bielenia.

5. Zabierzemy na działkę ze sobą roślinne odpady kuchenne, skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty i dodajemy je do kompostownika – działamy wówczas prawidłowo również pod względem sortowania odpadów i postępowania z odpadami biodegradowalnymi.

 

Rodzinne ogrody działkowe to ważne, wartościowe tereny zieleni. Warto tutaj spacerować i przebywać na świeżym powietrzu. Będzie to z korzyścią dla naszego zdrowia, odporności i samopoczucia, dlatego odwiedzajmy rodzinne ogrody działkowe także późną jesienią i zimą!

 

W okresie jesienno-zimowym kiedy działkowcy rzadziej przebywają na terenie ogrodów działkowych, należy zadbać o bezpieczeństwo, czyli:

1. Zabezpieczmy sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowujmy sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np: skrzynki z narzędziami w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierzmy do domu.

2. Zachowajmy dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty oznaczmy w trwały i widoczny sposób. 

Zróbmy dokumentację fotograficzną.

3. Zadbajmy o prawidłowe przechowywanie nawozów mineralnych.

Na opakowaniu każdego nawozu mineralnego jest podany termin jego przydatności do użycia – w podanym okresie producent zapewnia o odpowiedniej jakości nawozu, ale tylko pod warunkiem przestrzegania zasad przechowywania danego nawozu.

Warunki odpowiedniego przechowywania nawozów:

- powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, które dodatkowo jest zacienione, a temperatura w nim wynosi od 0 st.C do 30 st. C,

- nawozy powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, które muszą być szczelnie zamknięte.

- w bezpośredniej bliskości przechowywanych nawozów nie mogą stać żadne materiały łatwopalne, takie jak benzyna, farby czy oleje, a także drobne materiały organiczne (np. wióry, słoma) i sproszkowane metale.

 

4. Zróbmy wszystko by bezpiecznie przechować środki ochrony roślin, by po zimie można było je wykorzystać do wiosennych zabiegów?

Jakie warunki trzeba spełnić, by nie straciły swoich właściwości?

Największym zagrożeniem dla preparatów płynnych w czasie zimy jest ich przemrożenie. Na skutek tego mogą zajść w nich przemiany chemiczne i fizyczne, które spowodują utratę właściwości produktów. 

Przemrożone płyny często się rozwarstwiają i wytrąca się w nich nierozpuszczalny osad, który dyskwalifikuje preparaty do aplikacji z użyciem opryskiwaczy. Dlatego do przechowywania preparatów płynnych najlepiej wykorzystywać pomieszczenia, w których w czasie zimy utrzymuje się temperatura powyżej 5 stopni Celsjusza. Sypkie środki ochrony roślin są wrażliwe na wilgoć, dlatego trzeba przechowywać je w warunkach takich jak preparaty płynne.

5. Starannie zabezpieczmy altanę lub domek – wzmocnijmy drzwi, zamontujmy na nich atestowane zamki i załóżmy na okna kraty/okiennice.

6. Stan zabezpieczeń kontrolujmy co jakiś czas po zamknięciu. 

Kilkumiesięczną nieobecność właściciela i brak zmian na działce łatwo zauważyć i wykorzystać do kradzieży.

7. Podczas pobytu na działce koniecznie zwracajmy uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.

8. O bezpieczeństwo na działkach zadbajmy wspólnie z sąsiadami - poznajmy sąsiadów, wymieńmy się telefonami i zwracajmy uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.

9. Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy zgłaszajmy Policji.

 

 

Monika Iwan - Stachnik

 
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW OKRĘG PODKARPACKI w Rzeszowie ul.Bernardyńska 5/9, 35-069 Rzeszów tel. sekretariat 17/ 85-43-552 e-mail: sekretariat@podkarpacki.pzd.pl