flash
Aktualności
Przygotowujemy działki do zimy
Dodano: 31 października 2023
Listopad to już ostatnia chwila na przygotowanie działek do zimy w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Jest kilka prac, które należy wykonać, aby nie zaprzepaścić dotychczasowego wysiłku i w kolejnym roku znów podziwiać dorodne plony i piękne kwiaty.
Usunięcie opadniętych i suchych liści z rabat, warzywników i trawnika przed nadejściem mrozów to podstawowa czynność do wykonania. Usuwamy także pozostałe na drzewach i krzewach owoce, aby nie stały się źródłem zakażenia
w przyszłym sezonie. Wszystkie porażone przez choroby liście, owoce, drobne pędy trzeba zagrabić i głęboko zakopać lub oddać do utylizacji.
W tym miejscu przypominam – OBOWIĄZUJE BEZWZGLĘDNY ZAKAZ SPALANIA ODPADÓW ZIELONYCH, LIŚCI, GAŁĘZI NA DZIAŁKACH I TERENACH ROD.
Posadzone w tym roku rośliny, które są bardziej wrażliwe np. kalmie, kiścienie, różaneczniki, mahonie, ogniki, pierisy, klony palmowe, oraz wrzosy i wrzośce zabezpieczamy przed przemarznięciem. Część nadziemną otulamy tkaniną jutową, kartonem, słomą, matą słomianą lub agrowłókniną. Korzenie zabezpieczamy usypując niewielkie kopczyki z ziemi lub podłoże wokół rośliny pokrywamy grubą warstwą ściółki.
Nie możemy zbyt wcześnie kopczykować krzewów róż. Ich pędy muszą odpowiednio zdrewnieć, a w tym pomagają pierwsze przymrozki, które hartują rośliny i zwiększają ich wytrzymałość. Powojniki należy późną jesienią obsypać korą, usypując kopczyki o wysokości około 20 cm. Ochroni to przed przemarznięciem pąki śpiące znajdujące się u podstawy rośliny.
Zabezpieczyć powinno się także krzewy iglaste o pokroju kolumnowym, które pod ciężarem śniegu mogą się deformować i rozłamywać. Obwiązujemy je sznurkiem lub owijamy elastyczną siatką.
Jeśli na działce mamy młode drzewka warto je zabezpieczyć przed obgryzaniem kory przez szkodniki. W tym celu możemy korę pomalować repelentem (środkiem odstraszającym zwierzęta), założyć specjalną plastikową osłonę lub owinąć całe drzewko agrowłókniną.
Młodą winorośl zabezpieczamy usypując kopczyk, który zakryje co najmniej 2 dolne pączki, natomiast jeśli nasza odmiana jest mało odporna na mróz należy ją przygiąć do ziemi i obsypać całą łozę.
W ogrodzie warzywnym po zakończeniu sezonu warto zadbać o zabezpieczenie osłon, pod którymi rosły warzywa. Zdejmujemy folię z pałąków, na których była rozpięta, myjmy, suszymy, pakujmy w materiał nieprzepuszczający światła.
Jeśli znamy już rozkład grządek na przyszły sezon kompost z kompostowników możemy wykorzystać do odżywienia grządek pod najbardziej wymagające gatunki warzyw: kapustnych, dyniowatych, psiankowatych (m.in.: karłowa odmiana pomidora i wczesna odmiana ziemniaków) i selera. Pozostałe gatunki warzyw nie potrzebują tak intensywnego odżywienia, dlatego z nawożeniem możemy zaczekać do wiosny. Jesienne nawożenie materiałem organicznym powoduje, że składniki pokarmowe przez zimę zostaną dobrze rozprowadzone w podłożu.
Wskutek zmian klimatu i występowania ciepłych zim, mamy nasilenie kędzierzawości liści brzoskwini, możemy temu zaradzić wykonując zabieg ochrony roślin preparatami miedziowymi Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC – pierwszy jesienią po opadnięciu liści czyli właśnie teraz, ale zabieg ten będzie skuteczny tylko przy temperaturze powyżej 6 OC, wczesną wiosną powtarzamy oprysk.
Po zakończeniu wegetacji roślin jednorocznych i bylin trzeba uporządkować rabaty. Warto usunąć z nich zeschnięte części roślin i przekwitłe kwiaty, które nie wyglądają estetycznie.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu działki do zimy wiosną szybko zyska ona nowy blask.
Monika Iwan-Stachnik
Instruktor ds. ogrodnictwa
Komunikat
Zobacz więcej
Wydawnictwo
PORADY PRAWNE
w Okręgu Podkarpackim PZD w Rzeszowie
dla
członków organów w ROD oraz działkowców
odbywają się w każdy poniedziałek w godz. 13.30 do 15.00
tel. 17/8543552
e-mail: poradyprawne@podkarpacki.pzd.pl
- OZ Toruńsko – Włocławski PZD w Toruniu
- OZ PZD w Szczecinie
- OZ PZD w Poznaniu
- OZ PZD w Bydgoszczy
- OZ Śląski PZD w Katowicach
- OZ Mazowiecki PZD w Warszawie
- OZ PZD w Gdańsku
- OZ PZD w Kaliszu
- OZ PZD w Lublinie
- OZ PZD w Legnicy
- OZ Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie
- OZ Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju
- OZ PZD w Zielonej Górze
- OZ PZD we Wrocławiu
- OZ PZD w Pile
- OZ Małopolski PZD w Krakowie
- OZ PZD w Elblągu
- OZ PZD w Częstochowie
- OZ PZD w Łodzi
- OZ PZD w Koszalinie
- OZ PZD w Opolu
- OZ Podlaski PZD w Białymstoku
- OZ Świętokrzyski w Kielcach
- OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim
- OZ PZD w Słupsku