flash
Aktualności
Zakwitły już pierwsze bratki
Dodano: 27 lutego 2023
Pierwsze słoneczne dni pobudziły do życia nie tylko ptaki ale również rośliny. Nieśmiałe bratki możemy oglądać na południowych rabatach na działkach. Oprócz bratków kwitną przebiśniegi i prymulki oraz krokusy.
Bratki można już zakupić i posadzić. Kupując bratki zwróćmy uwagę aby na roślinie było jak najwięcej nierozwiniętych jeszcze pąków, gdyż to da nam pewność że bratek obficie zakwitnie, a jego kwitnienie będzie trwało jeszcze długo. Kwiaty bratków są dość odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki im nie szkodzą. Pamiętajmy jednak, że rośliny pochodzą z upraw szklarniowych i warto przed posadzeniem w docelowe miejsce przeprowadzić ich hartowanie (stopniowe przyzwyczajenie do temperatur na zewnątrz). Jak to zrobić? Przynosząc nowe bratki w pierwszej kolejności na kilka dni warto je postawić w osłoniętym miejscu na balkonie, tak aby nie były narażone na zimne wiatry.
Bratki dobrze rosną i kwitną zarówno w słońcu jak i lekkim półcieniu, jednak dłużej będziemy się nimi cieszyć jeśli nie wystawimy ich na pełne, ostre słońce. Powinniśmy także chronić je przed intensywnymi opadami deszczu, bo ich kwiaty są delikatne, a zbyt często zwilżane łatwo gniją. Najlepszy do uprawy bratków będzie zatem taras lub balkon posiadający zadaszenie.
Bratek ogrodowy nie ma dużych wymagań co do ziemi. Możemy użyć uniwersalnej ziemi ogrodowej lub ziemi do kwiatów balkonowych. Podłoże powinno być żyzne i dobrze przepuszczalne. Bratki wymagają stałej wilgoci ale nie lubią zalewania (ziemia powinna być lekko wilgotna ale nie mokra).
Kwitnienie bratków możemy przedłużyć zasilając rośliny nawozami do roślin kwitnących, bogatymi w fosfor i potas. Najlepiej stosować nawozy płynne lub rozpuszczalne do kwiatów balkonowych, co pozwoli połączyć nawożenie z podlewaniem. Porcję tego typu nawozu zazwyczaj dodaje się do wody do podlewania raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.
Monika Iwan-Stachnik
Komunikat
Zobacz więcej
Wydawnictwo
Instruktor ogrodnictwa w biurze Okręgu prowadzi
dyżur telefoniczny w każdą środę, w godzinach: 13.00 - 15.00
pod numerem telefonu: 17 8543552.
Wszystkich zainteresowanych tematyką ogrodową prosimy również o kontakt mailowy:
ogrodnik@podkarpacki.pzd.pl
- OZ Toruńsko – Włocławski PZD w Toruniu
- OZ PZD w Szczecinie
- OZ PZD w Poznaniu
- OZ PZD w Bydgoszczy
- OZ Śląski PZD w Katowicach
- OZ Mazowiecki PZD w Warszawie
- OZ PZD w Gdańsku
- OZ PZD w Kaliszu
- OZ PZD w Lublinie
- OZ PZD w Legnicy
- OZ Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie
- OZ Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju
- OZ PZD w Zielonej Górze
- OZ PZD we Wrocławiu
- OZ PZD w Pile
- OZ Małopolski PZD w Krakowie
- OZ PZD w Elblągu
- OZ PZD w Częstochowie
- OZ PZD w Łodzi
- OZ PZD w Koszalinie
- OZ PZD w Opolu
- OZ Podlaski PZD w Białymstoku
- OZ Świętokrzyski w Kielcach
- OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim
- OZ PZD w Słupsku