Otwarty Długofalowy Program Rozwoju i Modernizacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych
Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców w dniu 8 grudnia 2005 podjęła Uchwałę nr 1/XVIII/2005 w sprawie Otwartego Długofalowego Programu Rozwoju i Modernizacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Celem programu jest stałe unowocześnianie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Zakres zadań inwestycyjnych remontowych określa Uchwała nr 159/205 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 29 grudnia 2005 w sprawie opracowania i przyjęcia do realizacji przez okręgowe zarządy PZD Otwartych Długofalowych Programów Rozwoju i Modernizacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych.
Zadania inwestycyjne remontowe objęte programem:
- ogrodzenie ogrodów
- nawadnianie ogrodów
- sieci elektroenergetyczne
- drogi i aleje ogrodowe
- domy działkowca i budynki gospodarcze
- ochrona środowiska
- tereny i urządzenia wypoczynkowe
- promocja ogrodów
Rodzinne Ogrody Działkowe duży nacisk kładą na estetykę ogrodów, najwięcej inwestycji i remontów realizowanych jest przy budowie ogrodzeń zewnętrznych, ale także rozbudowie infrastruktury wodociągowej i sieci energetycznej.
Ogrody z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Nowej Dęby otrzymują pomoc finansową z Urzędów Miast, które są wykorzystywane na remonty i nowe inwestycje.
Rodzinne Ogrody Działkowe mogą uzyskać dofinansowanie inwestycji z Krajowej Rady i Okręgowego Zarządu Podkarpackiego PZD na podstawie złożonych wniosków o dotacje.
Duży udział finansowy w realizacji inwestycji mają sami członkowie ROD, którzy także aktywnie uczestniczą w pracach na rzecz ogrodu.
W 2019r. wybrano nowych członków komisji inwestycyjnej przy OZP PZD, która ma za zadanie opiniowanie wniosków o dotacje z KR PZD i OZP, jak również kontrolowanie prowadzonych inwestycji i remontów w ogrodach.
Druki dot. inwestycji i remontów znajdują się w zakładce "Druki do pobrania"
ZACHĘCAMY ZARZĄDY ROD DO KORZYSTANIA Z DOTACJI I POŻYCZEK UDZIELANYCH PRZEZ OKRĘG PODKARPACKI PZD ORAZ KRAJOWY ZARZĄD PZD.
Komisaryczny Okręgowy Zarząd Podkarpacki w ramach prowadzonych szkoleń zachęca ROD do korzystania z dotacji i pożyczek udzielanych przez Okręg Podkarpacki PZD oraz Krajowy Zarząd PZD.
Okręg Podkarpacki PZD w Rzeszowie w ramach prowadzonych szkoleń dla zarządów ROD zachęca i przypomina, że zgodnie z Uchwałą 255/2015 z 01.10.2015r. każdy ROD zrzeszony w PZD może starać się o dotację na dokończenie inwestycji z okręgowego Funduszu Rozwoju oraz za pośrednictwem Okręgu Podkarpackiego z Funduszu Rozwoju Krajowej Rady PZD w Warszawie.
Wnioski o dotację są zamieszczone na stronie internetowej w menu po prawej stronie w zakładce Druki do pobrania.
Dotacje z Okręgowego FR udzielane są do wysokości 40% wartości zadania przy budowie budynków zarządu i do 30% wartości zadania na pozostałe inwestycje pod warunkiem partycypacji działkowców w planowanych inwestycjach.
Wypłata dotacji może nastąpić po wykonaniu minimum 70% robót i przedłożeniu faktur(y) częściowych do wysokości wykonanych robót. Dotacje z Krajowej Rady są udzielane maksymalnie do wysokości 30% robót.
Dotacje mogą być udzielone raz na 3 lata od prawidłowego rozliczenia poprzedniej dotacji. Dokumenty które należy przedłożyć wraz z wnioskiem:
- wniosek zarządu ROD na Walne Zebranie /konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego* - załącznik nr 1
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego* - załącznik nr 2
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie wystąpienia z wnioskiem o przyznanie dotacji z funduszu rozwoju ROD – załącznik nr 3
- Wniosek Zarządu ROD o włączenie zadania inwestycyjnego lub remontowego do planu inwestycji i remontów – załącznik nr 4
- Kosztorys ofertowy/ wykonawczy* - załącznik nr 5 .
Wniosek o dotację musi zawierać szczegółowe wyliczenie finansowania: czyli środki własne, partycypacja działkowców, dofinansowanie z UM, Okręgu Podkarpackiego PZD i KZ PZD.
Rozliczenie dotacji musi nastąpić w terminie w jakim wpisano w uchwale jej przyznania.
Zachęcamy do korzystania z pożyczek z KZ PZD przy realizacji zadań inwestycyjnych. Pożyczki z KZ PZD są nisko oprocentowane, w roku 2023 tylko 4% w skali roku, a co za tym idzie, pożyczki umożliwiają zrealizowanie zadania w krótkim okresie bez konieczności planowania szczególnie większych inwestycji i partycypacji działkowców na kilka lat.
Skorzystanie z nisko oprocentowanych pożyczek pozwala uniknąć sytuacji, jaka nastąpiła w ostatnich latach. Znaczny wzrost inflacji spowodował, że koszty zaplanowanych na dłuższe okresy inwestycji drastycznie wzrosły.
Opracował:
Rafał Dziuban - Inspektor ds. inwestycji
Prawidłowe prowadzenie inwestycji w ROD, dotacje, pożyczki
W nawiązaniu do przeprowadzonych szkoleń z zakresu prawidłowej realizacji inwestycji przypominamy Zarządom ROD o przestrzeganiu zapisów nowej Uchwały KR PZD nr 2/XXII/2023 z 15 grudnia 2023r. w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów.
Ważna zmiana to konieczność ogłaszania przetargów w przypadku inwestycji których planowany koszt zadania przekracza kwotę 75 tyś złotych.
Kolejna ważna zmiana to konieczność dokumentowania napraw infrastruktury w trybie awaryjnym. Wynika to z Uchwały nr 2/XX/2023 Krajowej Rady PZD z 20 października 2023r. Dokumenty po rozliczeniu naprawy muszą być bezwzględnie dostarczone w terminie 14 dni do OP PZD (protokół awarii, protokół końcowy odbioru, kopie faktur).
Przypominamy również o konieczności uzyskania pełnomocnictw na działania w imieniu PZD na kwotę powyżej 15 tyś zł.
Ważnym elementem ułatwiającym realizację zadań są dofinansowania robót poprzez dotacje OP PZD, pożyczki PZD oraz dotacje celowe z urzędów miast i gmin.
Aby uzyskać dofinansowanie z Okręgu lub KZ PZD w wysokości do 30% ( w przypadku budowy nowych domów działkowców nawet do 40%) należy przedłożyć wniosek z niezbędnymi dokumentami:
- wniosek zarządu ROD na Walne Zebranie /konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego*
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego / remontowego* wraz z określeniem niezbędnej partycypacji działkowców
- Uchwała Walnego Zebrania/ konferencję delegatów* w sprawie wystąpienia z wnioskiem o przyznanie dotacji z funduszu rozwoju ROD
- Wniosek Zarządu ROD o włączenie zadania inwestycyjnego lub remontowego do planu inwestycji i remontów
- Kosztorys ofertowy/ wykonawczy* .
W przypadku inwestycji wieloletnich warto zastanowić się o wystąpienie z wnioskiem o pożyczkę do KZ PZD. Pożyczki są oprocentowane zdecydowanie poniżej oprocentowania bankowego, a pozyskane środki pozwalają na zrealizowanie inwestycji w jednym roku i co za tym idzie, ograniczają ryzyko znacznego wzrostu cen - jak przy inwestycjach wieloletnich.
Ponadto bardzo ważne jest przestrzeganie gospodarki ściekowej. Każdy ROD, zależnie od wielkości musi posiadać toalety ogólnodostępne ze szczelnymi zbiornikami, podłączone do miejskich urządzeń sanitarnych lub bezodpływowe z udokumentowaniem odbioru ścieków.
Warto zadbać o to aby budynki znajdujące się na terenie ROD posiadały ubezpieczenia OC. Należy również pamiętać o wykonywaniu przeglądów instalacji elektrycznej przez uprawnionych elektryków.
Opracował Rafał Dziuban – Inspektor ds. inwestycji OP PZD.