- Strona główna
- Aktualności
- PZD Akty PrawneOP PZDOrgany OkręgoweNasze symboleROD woj. podkarpackiego
- Konkursy NAJLEPSZY RODZINNY OGRÓD DZIAŁKOWY ROKU 2024Najpiękniejsza działka roku 2024Konkursy Krajowe
- Poradniki Jak zostać działkowcemPorady ogrodniczeEkologiaDziałkowa Apteka
- Obrona PZD Poparcie Ustawy o RODII Kongres PZD OBRONA ALTAN
- Galeria
- Kontakt Okręg Podkarpacki PZD w RzeszowieDelegatury Rejonowe OP PZD w RzeszowieRodzinne Ogrody Działkowe
Ustawa o ROD w pigułce
Co dalej z ogólnopolską organizacją działkowców?
Do Krajowej Rady PZD niemal codziennie napływają pytania działkowców dotyczące nowej ustawy o ROD. W odpowiedzi na to postanowiliśmy uruchomić cykl artykułów, w których będziemy udzielali odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przygotowaniu jest też przewodnik po ustawie, który także będzie cennym źródłem informacji dla każdego użytkownika działki w ROD.
Co dalej z ogólnopolską organizacją działkowców?
Z dniem wejścia w życie nowej ustawy (19 stycznia 2014r) Polski Związek Działkowców przekształcił się w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Ciągłość funkcjonowania organizacji zapewniła płynne przejście ogrodów do nowej sytuacji prawnej i usunęła ryzyko podważania praw działkowców do terenów ROD. Wszystkie jednostki organizacyjne oraz organy samorządu PZD (zarządy i komisje na szczeblu ogrodowym, okręgowym i krajowym) stały się jednostkami i organami stowarzyszenia, a ich członkowie zachowali swoje mandaty. Wszyscy działkowcy zachowali też członkostwo w ogólnopolskiej organizacji i wynikające z tego prawa.
Jeżeli jednak działkowiec będzie chciał zrezygnować z tego członkostwa, to będzie mógł to zrobić, bez uszczerbku dla swych praw do działki. Ponadto do 19 stycznia 2015 r. we wszystkich ogrodach odbędą się specjalne zebrania, na których działkowcy mają się wypowiedzieć, czy ich ogród ma pozostać w strukturach ogólnopolskiego stowarzyszenia ogrodowego (PZD), czy też chcą założyć odrębne lokalne stowarzyszenie, które przejmie ogród.
Powyższe rozwiązania gwarantują, że zmiany w ogrodach wprowadzone zostaną ewolucyjnie, bez chaosu i dezorganizacji ich funkcjonowania.
Prawo obowiązuje wszystkich
Nowa ustawa umożliwia posiadanie działki bez konieczności przystępowania do stowarzyszenia prowadzącego ogród. Nie oznacza to jednak, że działkowcy „nieczłonkowie” nie będą musieli przestrzegać zasad obowiązujących w ROD. Tak jak dotychczas wszyscy działkowcy zobowiązani będą do przestrzegania ustawy o ROD oraz regulaminu ROD, a pośrednio również niektórych zapisów statutu stowarzyszenia.
W ROD zorganizowanych w PZD na dzień wejścia w życie ustawy zasadniczo obowiązują dotychczasowe przepisy. Do czasu uchwalenia nowego statutu PZD (maksymalnie 18 miesięcy), działkowcy zobowiązani są do przestrzegania Statutu PZD - zweryfikowanego pod kątem zgodności z nową ustawą przez KR PZD w dniu 9 stycznia 2014 r. (link). Użytkownicy działek w ROD zobowiązani są także do przestrzegania Regulaminu ROD, który niebawem zostanie zapewne znowelizowany. W ogrodach zorganizowanych w PZD przestrzeganie jego zasad będzie obowiązkiem każdego działkowca, niezależnie od tego, czy będzie członkiem PZD, czy też z niego wystąpi.
Źródło: www.pzd.pl
Stowarzyszenia ogrodowe
Z chwilą wejścia w życie nowej ustawy działkowcy z ogrodów zorganizowanych w PZD zachowają członkostwo w tej ogólnopolskiej organizacji. Jednak w przeciągu najbliższych 12 miesięcy (do 19 stycznia 2015r.) działkowcy z każdego ogrodu wypowiedzą się w kwestii ewentualnego utworzenia lokalnego stowarzyszenia ogrodowego. Warto podkreślić, że zarządzanie ogrodem może być powierzone wyłącznie stowarzyszeniu powołanemu przez działkowców w specjalnym trybie uregulowanym ustawą o ROD. Co więcej w każdym ogrodzie może być powołane wyłącznie jedno takie stowarzyszenie.
Kto może głosować
Ustawa zobowiązuje zarząd każdego ROD do zorganizowania zebrania wszystkich działkowców korzystających z działek w danym ROD w celu przeprowadzenia głosowania w sprawie pozostania ogrodu w strukturach stowarzyszenia ogólnopolskiego lub powołania stowarzyszenia lokalnego, które przejmie prowadzenie ROD. Jak wspomniano zebrania mają odbyć się w terminie do 19 stycznia 2015r. O terminie zebrania zarząd ROD ma obowiązek powiadomić działkowców za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej 2 tygodnie wcześniej. W zawiadomieniu musi zostać zawarta informacja o celu zwołania zebrania.
Decyzję o pozostawieniu ROD, jako jednostki organizacyjnej stowarzyszenia ogrodowego ogólnopolskiego, albo o wyodrębnieniu i założeniu lokalnego stowarzyszenia, zebranie działkowców podejmie w drodze głosowania. By uchwała była ważna musi zostać przyjęta bezwzględną większością głosów i przy odpowiedniej frekwencji - w obecności co najmniej 50% działkowców korzystających z działek w danym ROD (quorum). Przez działkowca rozumie się każdą osobę posiadającą prawo do działki.
Drugie zebranie
Jeżeli zabraknie quorum lub uchwała nie uzyska wymaganej większości głosów, musi się odbyć drugie zebranie (tzw. drugi termin). Jego termin nie może być wyznaczony później niż 2 miesiące od czasu odbycia pierwszego zebrania. W drugim terminie wystarczy niższe quorum (minimum 30% działkowców z ROD), ale by uchwała była ważna, musi uzyskać poparcie przynajmniej 2/3 głosów działkowców uczestniczących w zebraniu.
Jeżeli zebrania nie podejmą żadnej decyzji, również z powodu braku quorum, wówczas ogród pozostanie w strukturach ogólnopolskiego stowarzyszenia, a kolejne zebranie wyłączeniowe będzie mogło się odbyć za dwa lata.
Źródło: www.pzd.pl
Co jeżeli działkowiec nie chce być członkiem żadnego stowarzyszenia?
Jedna z ważniejszych zmian wprowadzonych nową ustawą polega na rozdzielaniu związku pomiędzy prawem do działki, a przynależnością organizacyjną do stowarzyszenia prowadzącego ROD (dotychczas każdy działkowiec musiał być członkiem organizacji). Aby nabyć lub zachować prawo do działki, działkowiec nie będzie więc musiał być członkiem jakiegokolwiek stowarzyszenia. Członkostwo będzie prawem umożliwiającym udział w organach decydujących o sprawach ogrodu, ale nie obowiązkiem. Dlatego ustawa zapewnia działkowcom zarówno roszczenie o przyjęcie w poczet członków stowarzyszenia ogrodowego, jak i swobodę w wystąpieniu z takiego stowarzyszenia – bez negatywnych konsekwencji w zakresie prawa do działki.
Przestrzeganie prawa obowiązuje wszystkich
Jednak nawet działkowiec, który zdecyduje, że nie chce być członkiem stowarzyszenia ogrodowego, będzie zobowiązany do przestrzegania ustawy, regulaminu ROD, a także uiszczania wszystkich opłat ogrodowych uchwalonych zgodnie ze statutem stowarzyszenia prowadzącego ROD.
Warto dwa razy pomyśleć
Warto więc dobrze zastanowić się, czy chcemy pozbawiać się możliwości decydowania o sprawach dziejących się w ROD, bo z tym m.in. wiąże się wystąpienie ze stowarzyszenia prowadzącego ROD.
Źródło: www.pzd.pl
W SPRAWIE USTAWY. Działkowcy pytają, a prawnicy Związku odpowiadają
Niemal każdego dnia do KR PZD napływają pytania działkowców, w sprawie nowej ustawy o ROD oraz Regulaminu ROD. W odpowiedzi na to postanowiliśmy uruchomić zakładkę, w której prawnicy KR PZD i OZ będą udzielali odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Zachęcamy do śledzenia publikowanych tekstów, gdyż z pewnością wiele Państwa wątpliwości zostanie dzięki nim rozwianych.
I. Walne zebrania i ustawowe zebrania działkowców
5. Czy zebranie wszystkich działkowców może odbyć się przed walnym zebraniem? - 11.03.2014
7. Jakie są zasady ustalania kworum na zebraniu wszystkich działkowców w I i w II terminie? – 14.03.2014
10. Czy w jednej kopercie można wysłać zaproszenia na walne zebranie i zawiadomienie o zebraniu wszystkich działkowców? – 17.03.2014
11. Czy trzeba wysłać zawiadomienie o zebraniu wszystkich działkowców również do członków zarządu ROD? – 18.03.2014
12. Czy można połączyć, w sensie formalnym, walne zebranie sprawozdawcze z zebraniem wszystkich działkowców? – 18.03.2014
13. Czy PZD odpowiada za przeprowadzenie zebrań działkowców, które zadecydują o formie prowadzenia ROD? – 18.03.2014
14. Czy w zebraniu wszystkich działkowców osobę uprawnioną do wzięcia w nim udziału może reprezentować pełnomocnik? – 19.03.2014
15. Czy zebranie wszystkich działkowców może być prowadzone przez prezesa zarządu ROD? – 20.03.2014
16. Czy zawiadomienie o zebraniu wszystkich działkowców trzeba wysłać również do członków komisji statutowych w ROD? – 26.03.2014
II. Składka członkowska i inne opłaty
2. Czy zmienia się charakter opłaty na rzecz ROD uchwalanej przez walne zebranie? Kto jest zobowiązany do jej uiszczania? -05.03.2014
4. Czy w 2014r. walne zebrania w ROD mogą uchwalić opłaty za zarządzanie ROD? – 07.03.2014
7. Czy stowarzyszenie ogrodowe może obciążyć działkowców czynszem dzierżawnym, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? - 12.03.2014
8.Czy stowarzyszenie ogrodowe występując przed sądami powszechnymi w sprawach dotyczących obrony ROD będą zmuszone wnosić opłaty sądowe? - 15.03.2014
9. Jak w świetle ustawy o ROD egzekwować zaległe opłaty od działkowców? - 16.03.2014
10. Czy nadal jest obowiązek przeprowadzania szkolenia dla nowego działkowca i pobierania wpisowego? Co w przypadku odmowy wzięcia udziału w szkoleniu? – 17.03.2014
III. Prawo do działki i przeniesienie tego prawa
2. Czy w przypadku rozdzielności majątkowej małżonków oboje mogą mieć prawo do działki w ROD? – 10.03.2014
3. Czy umowa przeniesienia praw do działki musi być sporządzona przed notariuszem? - 11.03.2014
6. Czy działkowiec w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o ROD ma prawo przenieść prawa do działki na rzecz konkubenta? – 14.03.2014
8. Czy w świetle ustawy o ROD przenosząc prawa do działki na syna mogę nabyć prawo do działki w tym ROD? – 17.03.2014
9. W jakiej formie powinno być zatwierdzenie przeniesienia praw do działki (art. 41 ust. 3 ustawy o ROD)? – 19.03.2014
10. W jaki sposób, przed zawarciem umowy przeniesienia praw do działki powinien być udokumentowany jej stan prawny i faktyczny? – 21.03.2014
13. Jaką formę powinna przybrać odmowa przez stowarzyszenie ogrodowe zatwierdzenia przeniesienia praw do działki? - 31.03.2014
18. Czy z nowym działkowcem nabywającym prawo do działki w wyniku rozwodu lub po śmierci bliskiej osoby należy podpisać umowę dzierżawy działkowej? - 06.04.14
19. Jak dokładnie wygląda procedura „zmiany nabywcy” praw do działki w świetle art. 41 ust. 5 ustawy o ROD? – 08.04.2014
25. Czy osoba bliska, na którą przeniesiono prawo do działki wpłaca wpisowe i opłatę inwestycyjną? - 29.04.2014
IV. Dzierżawa działkowa
3. Czy mąż zawierający umowę dzierżawy działkowej ze stowarzyszeniem ogrodowym musi uzyskać na taką czynność zgodę żony? - 11.03.2014
5. Rozwiązanie umowy dzierżawy działkowej a członkostwo w PZD - 16.03.2014
6. Czy umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zawiera z każdym z małżonków osobno, czy razem w jednym dokumencie? - 03.04.2014
7. W jaki sposób należy ujawnić dzierżawę działkową w księdze wieczystej? - 12.04.2014
V. Sprawy gospodarki gruntami (roszczenia, likwidacje, itp)
1. Czy ustawa o ROD reguluje sytuację prawną nieruchomości, na których urządzono ROD? - 06.03.2014
2. Czy ustawą o ROD skutecznie zabezpieczono prawa działkowców w przypadku likwidacji w trybie tzw. specustaw? – 07.03.2014
3. Czy ogrody zlokalizowane na gruntach innych podmiotów niż Skarb Państwa i stowarzyszenie ogrodowe mogą być rodzinnymi ogrodami działkowymi? – 07.03.2014
4. Czy działkowcy z ROD dotkniętych roszczeniami byłych właścicieli mogą liczyć na odszkodowania i działki zastępcze? - 11.03.2014
5. Czy w przypadku likwidacji ROD z tzw. specustawy inwestor ma obowiązek odtworzenia ROD ? – 13.03.2014
6. Jakie mogą być przykładowe, wyjątkowe sytuacje uzasadniające likwidację ROD poza okresem 1 listopada – 31 marca (art. 20 ust. 1 ustawy o ROD)? Czy nadanie decyzji i zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej rygoru natychmiastowej wykonalności może być uznany za przesłankę uzasadniającą likwidację ROD poza okresem 1 listopada – 31 marca? – 14.03.2014
7. Czy stowarzyszenie ogrodowe nabywając prawo do nieruchomości od gminy lub Państwa może otrzymać bonifikatę od ceny rynkowej? - 15.03.2014
9. Jak w świetle ustawy o ROD zamienić działkę przy likwidacji części ROD na wolną działkę w tym samym ROD? - 29.03.2014
10. Co oznacza użyte w art. 39 ustawy o ROD sformułowanie „od dnia likwidacji ROD lub jego części”? Jak określić datę likwidacji ROD? - 09.04.2014
11. Jakie prawa posiada działkowiec i Polski Związek Działkowców w przypadku likwidacji ROD? - 13.04.2014
12. Jakie przypadki likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych przewiduje ustawa o ROD? - 13.04.2014
13. Jak wygląda proces likwidacji ogrodu według ustawy o ROD w związku z realizacją celu publicznego? – 14.04.2014
14. Jak wygląda proces likwidacji ROD, gdy ogród nie jest ujęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? – 14.04.2014
15. Jak wygląda proces likwidacji ROD w związku z roszczeniami do terenu ROD? - 14.04.2014
VI. Stowarzyszenia ogrodowe
1. Czy istniejące już stowarzyszenie może przejąć prowadzenie i majątek ROD? -04.03.2014
2. Jeżeli mój ROD wyodrębni się z PZD, to czy mogę nadal pozostać członkiem Związku? -04.03.2014
3. Dlaczego warto pozostać w Stowarzyszeniu Ogrodowym PZD? -04.03.2014
5. Czy ROD, jako jednostki organizacyjne stowarzyszenia ogrodowego PZD, będą posiadały osobowość prawną? – 09.03.2014
7. Czy stowarzyszenie ogrodowe może prowadzić działalność gospodarczą? – 13.03.2014
10. Co oznacza dla działkowców i ogrodów, że PZD przekształcił się w stowarzyszenie ogrodowe? – 20.03.2014
11. Jakie formalności mają zostać spełnione, by grunt, majątek i prawa przejęło stowarzyszenie ogrodowe, które wyodrębniło się ze struktur ogólnopolskich? – 20.03.2014
13. Czy stowarzyszenie ogrodowe może stać się organizacją pożytku publicznego? – 21.03.2014
14. Czy stowarzyszenie ogrodowe, które zostało powołane na podstawie uchwały o wyodrębnieniu ROD, będzie obowiązane do stosowania przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych? 25.03.2014
16. Ile stowarzyszeń ogrodowych może funkcjonować w jednym ROD ? -08.04.2014
VII. Sprawy formalne
4. Czy oboje małżonkowie mogą być działkowcami w świetle ustawy o ROD? – 08.03.2014
5. Jak należy interpretować zapis art. 13 ust. 2 ustawy o ROD „w przypadku powzięcia informacji” ?- 09.03.2014
7. Czy zapis art. 65 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o ROD oznacza, że w 2014 r. nie będzie wyborów? Jak długo obecne organy statutowe będą funkcjonować? – 13.03.2014
8. Kto będzie sporządzał dodatkowe sprawozdanie finansowe z przypadku wyodrębnienia się ROD ze struktur PZD? – 14.03.2014
9. Jak interpretować zapis w art. 4 ustawy o ROD, czyli „społeczność lokalna”? – 17.03.2014
13. Czy działkowcem może zostać osoba zamieszkała w miejscowości położonej w dużej odległości od miejscowości, w której zlokalizowany jest ROD?- 25.03.2014
14. Czy w świetle ustawy o ROD nadal będą funkcjonowały komisje rozjemcze i rewizyjne w ogrodzie? - 31.03.2014
16. O jakie przedsiębiorstwo chodzi w art. 2 pkt 9 ustawy o ROD? - 09.04.2014
VIII. Działki i ich zagospodarowanie
4. Jak ma wyglądać procedura zamiany działek w ROD w świetle ustawy o ROD? – 21.03.2014
6. W jakie obiekty i urządzenia może być wyposażona działka zgodnie z art. 30 ustawy o ROD? -07.04.2014
Komunikat
Zobacz więcej
- PLANY OGÓLNE
- Dotacje unijne dla ROD - przygotowania i dokumenty PZD
- Materiały dla Nowych Działkowców
- Program DGCS PZD System
- Ustawa o ROD w pigułce
- OGŁOSZENIA
- Ciekawe linki
- Poznaj nasze ogrody
- Komórki organizacyjne OP PZD
- KOMUNIKATY W ZWIĄZKU ZE STANEM EPIDEMII
- Biuletyn Informacyjny PZD, Informator działkowca, Zielona Rzeczpospolita
- Publicystyka Związkowa
- Wydawnictwo
- Druki do pobrania
- Film "Wyrok na działkowców"
- Archiwum
- OZ Toruńsko – Włocławski PZD w Toruniu
- OZ PZD w Szczecinie
- OZ PZD w Poznaniu
- OZ PZD w Bydgoszczy
- OZ Śląski PZD w Katowicach
- OZ Mazowiecki PZD w Warszawie
- OZ PZD w Gdańsku
- OZ PZD w Kaliszu
- OZ PZD w Lublinie
- OZ PZD w Legnicy
- OZ Warmińsko-Mazurski PZD w Olsztynie
- OZ Sudecki PZD w Szczawnie-Zdroju
- OZ PZD w Zielonej Górze
- OZ PZD we Wrocławiu
- OZ PZD w Pile
- OZ Małopolski PZD w Krakowie
- OZ PZD w Elblągu
- OZ PZD w Częstochowie
- OZ PZD w Łodzi
- OZ PZD w Koszalinie
- OZ PZD w Opolu
- OZ Podlaski PZD w Białymstoku
- OZ Świętokrzyski w Kielcach
- OZ PZD w Gorzowie Wielkopolskim
- OZ PZD w Słupsku